Co więcej, obok filarów rozwoju ekonomicznego, są one ośrodkami życia kulturalnego i akademickiego. Stanowią ważne węzły komunikacyjne, w których stale poprawia się infrastruktura, również ta przeznaczona dla rowerów. Metropolie wspierane unijnymi funduszami dynamicznie się rozwijają, poprawiając perspektywy całych regionów.
Nasz raport to już czwarta edycja publikacji ukazującej szanse i wyzwania jakie stoją przed polskimi metropoliami. Poprzednie zaprezentowaliśmy w 2007, 2011 i 2015 roku. Ponad dekada doświadczeń pomaga nam w starannym badaniu procesów zachodzących w ramach poszczególnych obszarów metropolitalnych. Raport oparty jest na autorskiej metodzie uwzględniającej 7 Kapitałów Rozwojowych, analizując szczegółowe wskaźniki w każdym z nich.
* 2018, Polska=100 . W nawiasach podano dane dla obszarów metropolitalnych
Źródło: GUS, szacunki PwC
Średnia wartość 7 kapitałów polskich miast w kolejnych edycjach raportów PwC (2007, 2011, 2015, 2019):
Źródło: PwC
Dodatkowo liczba rejestrowanych mikro i małych przedsiębiorstw oraz spółek cywilnych na mieszkańca jest wyższa o około 30% wyższa niż średnio w 12 metropoliach.
Stolica największym i najatrakcyjniejszym centrum biznesowym w Polsce.
Warto również zwrócić uwagę na znaczną liczbę studentów wybierających kierunki ścisłe i informatykę.
Miasto ma ugruntowany wizerunek oraz ogromny potencjał rozwojowy, m.in. w obszarze budowania nowoczesnej, opartej na wiedzy gospodarki.